2011

The first annual National Reality TV Awards, held on Wednesday, July 6, 2011.

Best Business Show
Beat the Boss (CBBC)
Dragons’ Den (Channel 4)
The Apprentice (BBC One) –WINNER!
The People’s Supermarket (Channel 4)
The Business Inspector (Five)

Best Entertainment Show
The Only Way Is Essex (ITV2) –WINNER!
Kerry Katona (Coming Clean) (ITV2)
Come Dine With Me (Channel 4)
Three in the Bed (Channel 4)
I’m A Celebrity… Get Me Out of Here! (ITV1)
Britain’s Got Talent (ITV1)
Take Me Out (ITV2)
My Super Sweet 16 (MTV)
Dancing on Ice (ITV1)

Best International Reality TV Show
Keeping up with the Kardashians –WINNER!
America’s Got Talent
Jersey Shore
The Hills
America’s Next Dance Crew

Most Inspiring TV Show
The Model Agency (Channel 4) –WINNER!
The Peoples Supermarket (Channel 4)
The Wright Stuff (Five)
Jamie Oliver’s Dream School (Channel 4)
Katie ‘My Beautiful Friends’ (Channel 4)
Seven Days (Channel 4)
The Hospital (Channel 4)
Coppers (Channel 4)

Reality Personality Of The Year
Mark Wright (The Only Way is Essex)
Levi Roots (Reggae Reggae Sauce/Dragons Den)
Amy Childs (The Only Way is Essex) –WINNER!
Katie Price (Katie)
Louie Spence (Pineapple Dance Studios)
Joey Essex (The Only Way is Essex)
Kerry Katona (Coming Clean)

Celebrity Personality Of The Year
Jamie Oliver
Duncan Bannatyne
Peter Andre
Cheryl Cole
Lord Alan Sugar
Peter Jones –WINNER!
Paddy McGuinness
Amanda Holden

Best Docusoap
The People’s Supermarket (Channel 4) –WINNER!
Lily Allen ‘Riches to Rags’ (Channel 4)
Dannii Minogue ‘Style Queen’ (ITV2)
Jedward ‘Let Loose’ (ITV2)
Katie (Sky Living)
Deadliest Catch (Discovery)
Natalie Cassidy ‘Becoming a Mum’ (Channel 4)
Jean-Claude Van Damme ‘Behind Closed Doors’ (ITV4)

Best Reality TV Judge
Alesha Dixon (Strictly Come Dancing)
Karen Brady (The Apprentice) –WINNER!
Amanda Holden (Britain’s Got Talent)
Cheryl Cole (The X Factor)
Gregg Wallace (MasterChef)
Bruno Tonioli (Strictly Come Dancing)
Elle Macpherson (Britain’s Next Top Model)
Louis Walsh (The X Factor)

Best TV Presenter
Christine Bleakley (Daybreak)
Evan Davis (Dragon’s Den)
Mark Dolan (Balls of Steel) –WINNER!
Dermot O’Leary (The X Factor)
Konnie Huq (The X Factor)
Tess Daly (Strictly Come Dancing)
Paddy McGuinness (Take Me Out)

Best Reality Competition Show
The X Factor (ITV1)
The Apprentice (BBC One) –WINNER!
Come Dine With Me (Channel 4)
Three in the Bed (Channel 4)
Britain’s Next Top Model (Sky Living)
Britain’s Got Talent (ITV1)
Strictly Come Dancing (BBC)
Coach Trip (Channel 4)
MasterChef (BBC 1)

Best Non-Competition Reality Show
Kerry Katona (Coming Clean) (ITV2)
The Only Way is Essex (ITV2) –WINNER!
Seven Days (Channel 4)
Katie (Sky Living)
16 & Pregnant (Sky Living)
Natalie Cassidy ‘Becoming a Mum’ (Channel 4)
Jamie Oliver’s Dream School (Channel 4)

Best Talk Show
Jeremy Kyle (ITV1)
The Wright Stuff (Five) –WINNER!
OMG! with Peaches Geldof (ITV2)
Loose Women (ITV1)
The One Show (BBC One)
Alan Carr’s Chatty Man (Channel 4)
Vanessa (Five)
The Graham Norton Show (BBC One)

Best Game Show
The Weakest Link (BBC One)
Deal or No Deal (Channel 4) –WINNER!
The Million Pound Drop (Channel 4)
QI (BBC One)
Countdown (Channel 4)

Best Self Improvement/Makeover Show
Gok Wan ‘How to Look Good Naked’ (Channel 4)
Snog, Marry, Avoid (BBC Three) –WINNER!
Supernanny (Channel 4)
60 Minute Makeover (ITV1)
The Secret Millionaire (Channel 4)

Best Social Experiment Show
Jamie Oliver’s ‘Dream School’ (Channel 4) –WINNER!
The People’s Supermarket (Channel 4)
Wife Swap (Channel 4)
The Family (Channel 4)
Seven Days (Channel 4)
Ladette to Lady (ITV1)

To Top