2015

Nominees and Winners from the National Reality Television Awards 2015;
National Reality Television Awards nominations in full:

WINNERS LIST:
Find full list of the winners for the National Reality TV Awards 2015 include:
Best Docu-Soap 2015
Reggie Yates- Extreme Russia ( BBC 3/ Sundog)

Best Entertainment Show sponsored by VooVix.com

Strictly come Dancing

Celebrity Personality of the Year
Alesha Dixon (Britain’s Got Talent, ITV 1)

Best Business Show sponsored by Cosmetic Surgery Partner
Storage Hunters UK

Most Inspiring TV Show sponsored by Beyond Beauty Cosmetic
The Apprentice

Best Reality TV Judge
Karren Brady (The Apprentice)

Best TV Presenter sponsored by Zing by Mvbii
Rylan Clark ( Big Brother’s Bit On The Side)

Best Reality TV Competition Show sponsored by Turntable Bar & Restaurant
The Apprentice (BBC 1)

Best Reality Non-Competition Show sponsored by St. Moriz
Killer Magic (BBC 3)

Reality Personality of the Year

Charlotte Crosby (Geordie Shore)

Best Game Showsponsored by Blu e-cig
The Chase

NOMINATIONS LIST :

Best Docu-Soap 2015
‘Reggie Yates: Extreme Russia’
‘Don’t Tell the Bride’
‘Homes under the Hammer’
‘One Born Every Minute’
‘Seven Days with…. Michelle Heaton and Hugh Hanley’
‘Virgin Atlantic – Up in the Air’
‘Real Stories with Ranvir Singh’
‘Escape to the Country’

Best Entertainment Show sponsored by St. Moriz
‘The Only Way is Essex’
‘Made in Chelsea’
‘I’m a Celebrity… Get Me Out Of Here!’
‘Britain’s Got Talent’
‘The Voice’
‘Love Island’
‘Strictly come Dancing’
‘Big Brother’
‘Lorraine’
‘Saturday Night Takeaway’

Celebrity Personality of the Year
Sarah Harding (‘Celebrity MasterChef’)
Peter Andre (‘Give a Pet A Home’)
Alesha Dixon (‘Britain’s Got Talent’
Ben Shephard (‘Tipping Point’)
Russell Howard (‘Good News’)
Paddy McGuinness (‘Take Me Out’)
Carl Fogarty (‘I’m a Celebrity’)
Charlotte Crosby (‘Geordie Shore’)
Chesney Hawkes (‘Celebrity MasterChef’)
David Dickinson (‘Dickinson’s Real Deal’)
Claudia Winkleman (‘Strictly Come Dancing’)

Best Business Show
‘The Apprentice’
‘Dragons’ Den’
‘Secret Dealers’
‘The Gadget Show’
‘Taking New York’
‘Storage Hunters UK’
‘Bargain Hunt’
‘Dickinson’s Real Deal’

Most Inspiring TV Show
‘The Wright Stuff’
‘Surprise Surprise’
‘Dragons’ Den’
‘Long Lost Family’
‘Seven Days with…..’
‘Reggie Yates: Extreme Russia’
‘Embarrassing Bodies’
‘The Apprentice’
‘Taking New York’
‘Real Stories with Ranvir Singh’
‘Bear Grylls: Mission Survive’

Best Reality TV Judge
Alesha Dixon (‘Britain’s Got Talent’)
Karren Brady (‘The Apprentice’)
Will.i.am (‘The Voice’)
David Walliams (‘Britain’s Got Talent’)
Peter Jones (‘Dragons’ Den’)
Paul Hollywood (‘Great British Bake Off’)
Judge Rob Rinder (‘Judge Rinder’)
Sarah Willingham (‘Dragons’ Den’)
Best TV Presenter
Paddy McGuinness (‘Take Me Out’)
Tess Daly (‘Strictly Come Dancing’)
Noel Edmonds (‘Deal or No Deal’)
Evan Davis (‘Dragons’ Den’)
Richard Bacon (‘Eternal Glory’)
Marvin Humes (‘The Voice’)
Rick Edwards (‘Safeword’)
Sarah-Jane Crawford (‘The Xtra Factor’)
Michael Underwood
Myleene Klass (‘BBQ Champ’)
Reggie Yates (‘Extreme South Afric’a)
Rylan Clark (‘Big Brother’s Bit On The Side’)
Alex Zane (‘Rude Tube’)

Best Reality Competition Show
‘Strictly Come Dancing’
‘Britain’s Got Talent’
‘The Voice’
‘Big Brother’
‘Flockstars’
‘Come Dine with Me’
‘Coach Trip’
‘BBQ Champ’
‘The Great British Bake Off’
‘Celebrity MasterChef’
‘The Apprentice’
‘Love Island’
‘Take Me Out’
‘Couples Come Dine with Me’
‘Celebrity Big Brother’

Best Reality Non-Competition Show
‘The Only Way is Essex’
‘Made in Chelsea’
‘The Real Housewives of Cheshire’
‘Viral Tap’
‘Ibiza Weekender’
‘Storage Hunters UK’
‘Don’t Tell the Bride’
‘Judge Rinder’
‘Killer Magic’
‘Gogglebox’
‘Geordie Shore’
‘Britain’s Flashiest Families’
‘Rude Tube’
‘Desi Rascals’
‘Life on Marbs’

Reality Personality of the Year
James Argent (‘TOWIE’)
Jamie Laing (‘Made in Chelsea’)
Joey Essex
Vicky Pattison (‘Judge Geordie’)
Lauren Richardson (‘Love Island’)
Gemma Collins (‘TOWIE’)
Zoe Basia Brown (‘Love Island’)
Jessica Wright (‘TOWIE’)
Stephanie and Dominic Parker (‘Gogglebox’)
Jessica Hayes (‘Love Island’)
Charlotte Crosby (‘Geordie Shore’)
Louise Thompson (‘The Jump’)

Best Game Show
‘Pointless’
‘Countdown’
‘The Chase’
‘Deal or No Deal’
‘Play the Whistle’
‘Tipping Point’

Best Dating Show
‘Dinner Dates’
‘Take Me Out’
‘Ex on the Beach’
‘Take Me Out – The Gossip’
‘Married at First Sight’

Best Talk/Panel Show
‘The Last Leg’
‘The Wright Stuff’
‘Safeword’
‘Alan Carr: Chatty Man’
‘Loose Women’
‘Piers Morgan’s Life Stories’
‘Sunday Brunch’

Best Performance (on a Reality TV Show)
Ben Haenow (‘The X Factor’)
Fleur East (‘The X Factor’)
Calum Scott (‘Britain’s Got Talent’)
Andrea Faustini (‘The X Factor’)
Stevie McCrorie (‘The Voice’)
Côr Glanaethwy (‘Britain’s Got Talent’)
Danny Posthill (‘Britain’s Got Talent’)
Old Men Grooving (‘Britain’s Got Talent’)

Best Female Personality
Mary Berry (‘Great British Bake Off’)
Lucy Watson (‘Made in Chelsea’)
Sarah Willingham (‘Dragons’ Den’)
Jessica Wright (‘TOWIE’)
Deborah Meaden (‘Dragons’ Den’)
Lydia Bright (‘TOWIE’)
Amanda Holden (‘Britain’s Got Talent’)
Karren Brady (‘The Apprentice’)

Best Male Personality
Touker Suleyman (‘Dragons’ Den’)
Lord Alan Sugar (‘The Apprentice’)
Peter Jones (‘Dragons’ Den’)
Tim Lovejoy (‘Sunday Brunch’)
James Argent (‘TOWIE’)
Nick Jenkins (‘Dragons’ Den’)
Mark Wright (‘Take Me Out – The Gossip’)
Paul Hollywood (‘Great British Bake Off’)
Jamie Laing (‘Made in Chelsea’)
Simon Rimmer (‘Sunday Brunch’)
Matthew Wright (‘The Wright Stuff’)

Best International Show
‘Vanderpump Rules’
‘Kendra on Top’
‘Real Housewives of Beverley Hills’
‘Shark Tank’
‘Pawn Stars’

Best Social Experiment Show
‘Eternal Glory’
‘Love Island’
‘Big Brother’
‘Desi Rascals’
‘Gogglebox’
‘Married at First Sight’

Best Production Company
Love Productions
Boundless
Endemol
Lime Pictures
RDF
Objective Productions
Studio Lambert
Sundog Pictures

To Top